Фәрит Мөхәммәтшин: Татмедиа матбугат холдингының социаль челтәрләрдәге гомуми аудиториясе 34% ка арткан

2022 елның 19 мае, пәнҗешәмбе

«Татарстан журналистикасы - Россиядә күпчелек критерийлар буенча алдынгыларның берсе. Ул хакимият белән җәмгыять арасында элемтәләрне ныгытырга, милли мәдәни казанышларны сакларга булыша. Безнең республика халык вакытлы матбугатны иң күп укый торган төбәкләрнең берсе булып тора», - диде Фәрит Мөхәммәтшин.

Бүген Татарстанда 725 гаммәви мәгълүмат чарасы теркәлгән, шул исәптән – 390 басма матбугат (рус телендә - 198 газет һәм 132 журнал, татар телендә – 113 газет һәм 43 журнал), шулай ук «Туганайлар» керәшен газетасы, чуваш телендә 5 газет, удмурт телендә бер газет бар.

Фәрит Мөхәммәтшин үзенең чыгышында бүгенге көндә республикада авыл җирлекләрендә эшләүче почта бүлекләрен яңарту-төзекләндерү проекты башлануын искәртте. Мәсәлән, быел бу 14 райондагы 15 почта бүлегенә кагылачак. Дәүләт Советы Рәисе хәзерге заманда мәгълүмат тарату өлкәсендә Интернет басмаларның, социаль челтәрләрнең үсеше зур роль уйнавын да әйтте. «ТАТМЕДИА» медиа-холдингын уңай мисалга китереп, үткән ел аның карамагындагы барлык матбугат чараларының да социаль челтәрләрдәге аудиториясе 34 процентка үскәнен хәбәр итте.

Быел Татарстанда игълан ителгән Цифрлаштыру елы кысаларында, «Татмедиа» агентлыгы алдында тармакны цифрлаштыру юнәлшендә тагын да зур бурычлар торганын ассызыклады. Район һәм шәһәр газеталарын да әлеге эшкә кушылырга өндәде.

Дәүләт Советы Рәисе матбугат хезмәткәрләрен һөнәри бәйрәмнәре белән котлап, уртак хезмәт, гражданлык җаваплыгы һәм үз эшенә тугрылык өчен рәхмәт белдерде.